Deprecated: Plik z Motyw nieposiadający header.php uznawany jest za przestarzały od wersji 3.0.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon header.php. in /home/aontv/domains/lokalnydzialacz.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5646
Dlaczego warto być wolontariuszem? Poznaj 5 powodów na tak! - Fundacja Lokalny Działacz Dlaczego warto być wolontariuszem? Poznaj 5 powodów na tak! - Fundacja Lokalny Działacz

Istnieje wiele rodzajów wolontariatu. Zaczynając od pomagania lokalnej fundacji, kończąc na kilkumiesięcznych wyjazdach zagranicznych. Jednak jedna rzecz jest niezmienna. Wolontariat to praca, która przynosi korzyści zarówno jej odbiorcom jak i samym wolontariuszom.

Myślałeś lub myślałaś, o tym, żeby zapisać się na wolontariat? Sprawdź listę najważniejszych powodów, dla których warto zostać wolontariuszem.

Kim jest wolontariusz?

Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie i bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz innych osób lub organizacji pozarządowych. Poświęca on swój czas oraz umiejętności na rzecz osiągnięcia celów organizacji.

Wolontariuszem może zostać każdy, kto ma chęć do zaangażowania się w takie inicjatywy. Nie ma tu znaczenia wiek ani wykonywane na co dzień zajęcie. Jeśli jesteś niepełnoletni, niezbędna będzie pisemna zgoda od rodziców lub opiekunów prawnych. 

Czy warto być wolontariuszem? 5 powodów na tak!

Pamiętaj, że wolontariat to nie tylko pomoc innym, ale także nauka dla Ciebie!  Poznaj 5 powodów, dla których warto być wolontariuszem.

(1/5) Poznajesz nowych ludzi!

Dzięki wolontariatowi możesz zyskać nowych znajomych a nawet przyjaciół. Pomagając na różnego rodzaju eventach możesz poznać również lokalnych przedsiębiorców i zyskać kontakty zawodowe na przyszłość. Być może jeden z nich widząc Twoje zaangażowanie zaproponuje Ci w przyszłości Twoją pierwszą płatną pracę. 

(2/5) Poszerzasz swoje poglądy na świat

Współpracując z ludźmi, którzy mają różne poglądy możesz poznać inne punkty widzenia na te same zagadnienia. Pomoże Ci to spojrzeć na świat z różnych perspektyw. Dzięki wolontariatowi możesz wyjść ze swojego bezpiecznego i wygodnego życia i zobaczyć świat, o którym wcześniej nie miałeś pojęcia. 

(3/5) Rozwijasz swoje kompetencje

Podczas wolontariatu masz możliwość rozwinąć kompetencje, które są cenne na rynku pracy. Podczas wolontariatu będziesz pracował z ludźmi, co da Ci możliwość rozwoju umiejętności komunikacyjnych i zarządzania grupą. Być może będziesz mógł również nauczyć się wystąpień publicznych i poznasz sposoby na radzenie sobie ze stresem. 

(4/5) Poznajesz nowe miejsca

Biorąc udział w wolontariacie będziesz miał możliwość odwiedzenia nowych miejsc. Nawet pracując w lokalnej fundacji masz możliwość udziału w eventach, które są organizowane w różnych miejscach w kraju czy za granicą. 

(5/5) Zyskujesz satysfakcję i spełnienie ze swojej pracy

Satysfakcja jest nierozerwalnie związana z pomaganiem innym. Gdy czynisz dobro możesz być z siebie dumny, że jesteś wartościowym człowiekiem i potrafisz pracować dla dobra innych ludzi bez wynagrodzenia. To bezcenna chwila, gdy widzisz uśmiech na twarzach osób, które potrzebowały Twojej pomocy.

Zdobądź dodatkowe punkty do liceum!

O tym czy dostaniesz się do wybranego liceum decyduje liczba punktów, które zdobędziesz ze świadectwa i egzaminu. Maksymalnie możesz uzyskać 200 punktów. Możesz zwiększyć liczbę punktów dzięki wolontariatowi i otrzymać dodatkowe 3 punkty. Pamiętaj, że to Twoja szkoła decyduje o tym, czy punkty zostaną Ci przyznane. Sprawdź regulamin przyznawania punktów za wolontariat w Twojej szkole. Powinno być tam napisane, ile godzin pracy na rzecz wolontariatu musisz wyrobić, żeby się załapać na 3 dodatkowe punkty.

Podsumowanie: dlaczego warto być wolontariuszem?

Zalet wolontariatu jest bardzo dużo. Jedną z nich jest to, że może on stać się dla Ciebie przepustką na drodze zawodowej i wyróżnić Cię spośród innych kandydatów. 

Co roku, 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, którego celem jest docenienie wysiłków i zaangażowania wolontariuszy. Na świecie potrzeba ludzi, którzy działają dla dobra ogółu społeczeństwa. Możesz być jednym z nich i poczuć, że Twoje działania naprawdę mają znaczenie!

Jeśli chcesz zostać wolontariuszem, ale nie znasz organizacji, do której możesz się zgłosić napisz do nas! Stowarzyszenie Lokalne Inicjatywy działa na terenie powiatu wołomińskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *