Deprecated: Plik z Motyw nieposiadający header.php uznawany jest za przestarzały od wersji 3.0.0! Nie istnieje żadna alternatywa. Proszę zawrzeć w motywie szablon header.php. in /home/aontv/domains/lokalnydzialacz.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5646
Spotkanie lokalnych NGO w Radzyminie - Fundacja Lokalny Działacz Spotkanie lokalnych NGO w Radzyminie - Fundacja Lokalny Działacz

Jak co roku Gmina Radzymin przygotowuje program współpracy gminy Radzymin z organizacjami pozarządowymi. Od 2 lat bierzemy czynny udział w takich spotkaniach, tak było i tym razem. Spotkaliśmy się w CAS Radzymin czyli Centrum Aktywności Społecznej, razem z Referat Partycypacji i Polityki Społecznej oraz innymi organizacjami NGO. W tym roku wyjątkowo program przygotowany jest testowo na 2 lata do przodu, czyli rok 2023 oraz 2024. Kolejnym wyjątkiem pozytywnym była dosyć duża frekwencja uczestników spotkania, było nas około 30 osób, jako reprezentantów lokalnych NGO. To oczywiście nie wszyscy przedstawiciele NGO w gminie, ale wiadomo nie każdy może być o danym terminie, a czasem może i nie chce.

My zawsze ochoczo reagujemy na takie zaproszenie do udziału w konsultacjach dotyczących projektu Programu współpracy gminy Radzymin z organizacjami NGO, ponieważ widzimy duże potrzeby zmian, nie my jedyni z resztą. Podobnie jak rok temu, rozmowy były bardzo ciekawe, doprowadziły nas do jednego wniosku – jeden dzień to za mało na takie spotkania, poprosiliśmy referat o ponowne spotkanie, które odbyło się z resztą w kolejny poniedziałek. Do tego czasu mieliśmy przygotować bardziej zwarte i konkretne pomysły czy oczekiwania. Wiele z organizacji NGO, między innymi nasza, spotkało się w podgrupach, by wypracować wspólne cele, które zostały przedstawione na spotkaniu szerszej grupie.

Byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni wnioskami, które wynikły z naszych rozmów, mamy nadzieje, na usprawnienie działań NGO a przede wszystkim większą współpracę, sieciowanie czy łączenie grup i pokoleń w naszej gminie.

Ze swojej strony w formularzu konsultacyjnym, przedstawiliśmy następujące potrzeby:

Moje uwagi dotyczące projektów to:

  1. Więcej nacisku czy sugestii na współpracę partnerską pomiędzy organizacjami NGO, czy łączenie innych sektorów oraz współpraca między pokoleniowa tam, gdzie się da, dodatkowa punktacja na to, jeśli będzie to pomysły na pewno się znajdą na połączenie tego.
  2. Zwracamy też uwagę na możliwości współpracy lokalnej przy współpracy i tworzeniu eventów, szkoleń itp, aby zatrudniać osoby z okolicy, na ile to możliwe również dodatkowa punktacja za to.
  3. Podobnie w kwestiach jak pkt. 2 ale z wykorzystaniem zasobów czy projektów już stworzonych, czy używania rzeczy już wytworzonych itp. w projektach zdrowotnych, warsztatowych czy integracyjnych, zwracanie uwagi na zasady zrównoważonego rozwoju.
  4. Zalokowanie puli środków na te lata w kategoriach przedsiębiorczość oraz ekologia, ponieważ mamy kilka projektów z tym związanych jak Piknik Ekologiczny, akcje związane ze sprzątaniem i edukacją w tym zakresie czy zakup fotopułapek oraz wypracowanie ścieżki walki z procederem śmiecenia okolicy.
  5. Ostatnim apelem jest zwrócenie uwagi na sieciowanie lokalnych NGO poprzez m.in regularne spotkania, szkolenia warsztatowe, pokazywanie dobrych praktyk i współpracy, wypracowanie platformy sieciującej NGO ale też potrzeby i projekty, które mają w planach czy realizują i chcą promować oraz stworzenie bazy wiedzy/umiejętności, czy zasobów materialnych, które posiadają i którymi mogą się dzielić jak wspólne materiału, ulotki, namioty itp., wcześniej spisanie drobnych potrzeb, jakie posiadają organizacje oraz ich członkowie i próba zaspokojenia ich w czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *